19ZOBRAZENÍ

Stále se ptáme kolik a všechny statistiky se radují nad zvyšováním svých absolutních čísel. Někdy se zdá, že nápor konzumenství nemůže tato planeta vydržet. Přesto se stále uplatňují takové pojmy jako trvalý růst a stagnace nebo deflace je hrozivý pojem, který prý nevěští nic dobrého.

Zachování současného stavu

A možná právě stav, jaký máme, by plně stačil. Opravdu je potřeba více aut v garážích a potom víc garáží a nakonec přecpané silnice a nedostatek peněz na důchody ekonomicky oprávněný? Kolik domů člověk může vlastnit, aby měl požitek z jejich využití? Dá se sprchovat každý den v jiné koupelně a v jiném pokoji luxusního domu. Potom je dům spíše hotelem. Zabezpečený člověk v podstatě dosáhl maxima svých potřeb. Má kde žít, kam jezdit na dovolenou, má dostatek jídla a k tomu velký výběr a nouzí s oblečením také netrpí. Současný stav v podstatě postačuje.

Touha po majetku

Člověk je stále nespokojen. Když dosáhne snů, které nebral vážně, najednou chce víc. Chce si něco dokázat nebo se získávání majetku stane nějakou touhou, kterou neumí potlačit. Možná je to nemoc a vášeň, jakou mají hráči nebo dobrodruzi. Ale ti riskují všechno a koupí dalších majetků se neriskuje nic. Možná společnost vyžaduje stálý růst a vychloubání majetkem. Neobdivujeme totiž stabilní čísla, ale nějaký nárůst. Víc prodaných telefonů, triček, reklamy je nějak víc obdivováno než stabilita a trvalý zdroj příjmů.

Zdražování

Podstatou touhy po majetku a trvalém růstu je představa bohatství. To je ale stále menší. S růstem objemu produkce se sice zdražuje, ale zdražuje každý. Zvyšují se platy, zdražují suroviny, rostou služby a náklady. Zdražování tak vyrovnává zisk, protože je reálně stejné jako před mnoha lety, ale číselně mnohem vyšší. Dnešní milion je nic proti milionu před 20 lety a milionář v 60.letech minulého století by si koupil za milion milionkrát víc, než dnes.

Zastavme trvalý růst. Je to jen oblbování čísly. Nic neznamená a je jen berličkou údajné kvality. Ve skutečnosti s růstem přichází zdražení, které ten růst eliminuje. Nejdůležitějším prvkem hospodářství je stabilita. Pokud udržíme stejné ceny a stejnou produkci, stejné platy a důchody, budeme žít vyrovnaně. Trvalý růst je totiž nestabilitou, která vede ke krizím, bídě, úpadku a krizím. Každý úpadek byl totiž předznamenán vysokým a neoprávněným růstem.