251ZOBRAZENÍ

 
Amazon se rozhodl, že půjde cestou virtuálních peněz. K čemu je to dobré a jak se vyznáme ve virtuální měnové politice? Kdo bude tok peněz kontrolovat a jak s nimi naloží vlády? Nebo na ně nikdo nedosáhne?

Peníze smí vydávat jen stát

Toto opatření začíná být zajímavě obcházeno. Zatímco na území ČR platí oficiální měna a jiné měny se za ni směňují, míří v poslední době k uživatelům nadnárodní měny. Zatím si říkají podle svých zakladatelů a údajně slouží jen internetu. Pokud se ale něco směňuje, je to měna. S tím nic nenaděláme. Pro internet je mnoho národních jmen nesmyslem. Vydávají si tedy měny sami. Bez státu a bez kontroly.

Bez hranic a okamžitě převoditelného. Něco svého.

Mnoho měn

Bohužel jako obvykle si každý hraje na svém písečku. Internetu by se hodila jedna měna nebo jen několik, aby byl možný i obchod mezi nimi. Potom se dá žít vlastně jen na internetu a skutečné peníze nejsou potřeba. Jsou totiž velkou brzdou pro svoji národní podstatu. Jenomže místo národních měn nastoupí zájmové měny a situace se nezlepší. Kromě toho je otázkou, jak by se postupně kontroloval oběh této virtuální měny v elektronickém světě. Amazon by si přece mohl vydat Coins kolik chce?

Plány Amazonu

Amazon toto tuší a nechce, aby mu s virtuální měnou ujel vlak. V budoucnu předpokládá svoji měnu pro víc online služeb. Ve světě financí nás tak čeká ještě pěkná revoluce. Virtuální peníze budou potřeba, protože provedení služby a čekání na platbu přes banku je pěkný anachronizmus. Stejně tak platba kartou je zbytečně nebezpečná. Kdo ovládne svět elektronických peněz, bude ovládat velkou část světa bez ohledu na vlády. Co to udělá s politikou? Nezatrhnou politici tyto možnosti?