69ZOBRAZENÍ

Při nákupu vozidla vás možná bude tlačit v některých situacích čas, ale rozhodně se nevyplatí nákup vozu uspěchat. Po uvážení, kde budete auto kupovat a co budete kupovat, je vhodné si projít již zmíněný internet a zjistit cenové relace.

Alespoň částečně se zkrátka o cenách poinformovat. Informace jsou při nákupu vozidla vždy to nejdůležitější.

Nespěchejte
Informace o prodejci, o historii vozidla a o aktuálním stavu. Pokud některá z těchto informací chybí, je třeba být velmi obezřetný. Navíc, při nákupu vozidla nemusí být první nabízený vůz ten pravý. Dejte na svého mechanika, který jde s vámi. Nekupujte první vozidlo, které na papíru splňuje požadavky, ale vizuálně to není ono. Nabídka ojetých vozů je obrovská. Autobazary jsou přeplněny, a proto není kam spěchat. Prodejci přesně vědí, jak na zákazníky tlačit a psychologicky působit. Proto se nenechte do ničeho takříkajíc „uvrtat“. V praxi se uplatňuje jakýsi efekt okamžitého nákupu. Jde o to, že prodejce na zákazníka v pravou chvíli zatlačí tak, že ten odsouhlasí prodej a unáhleně nakoupí vozidlo, které nekoresponduje na sto procent s jeho původní představou. Proto se nikdy nenechte do takové situace zatlačit, vozidlo nekupujte ihned po prohlídce, i když prodejce bude tvrdit, že na něj čekají další 4 zájemci. Vše si pečlivě promyslete, proberte v soukromí se svým mechanikem a posléze se teprve rozhodujte. Podle svého uvážení, ne kvůli nátlaku obchodníka s ojetými vozy.

Jak drahé vozidlo si koupit?
Rozhodně tak drahé, aby to rodinu nezruinovalo. U ojetých vozů je důležité nakoupit tak, aby zbyla určitá rezerva. Často se totiž stává, že ojetá auta potřebují nějaké menší opravy, které je třeba po nákupu učinit. Zde se navíc dostáváme k dalšímu důležitému bodu při nákupu auta. Berte sebou vždy odborníka. Technika, automechanika, který se na vozidlo ještě před jeho nákupem podívá. Opravdovému odborníkovi postačí několik málo minut na to, aby zjistil, zda údaje o vozidle uvedené jsou pravdivé a zda vozidlo netrpí žádným obvyklým výrazným nedostatkem. Samozřejmě na všechny detaily ani automechanik ihned nepřijde, ale s tím je nutné při nákupu ojetého vozu počítat. Po koupi ojetiny je pak samozřejmě důležité provést základní prohlídku v servisu, kde by se měli doladit všechny nepatrné opravy, aby vozidlo bylo naprosto bez problémů použivatelné.

Auto není pouze obrázek
Našli jste na internetu v autobazaru skvělé vozidlo. Jak technické údaje, které jsou uváděny, tak i fotografická dokumentace vás přímo oslnily. Nic neobvyklého. Přesto sebou vezměte na prohlídku mechanika, ať vozidlo prozkoumá. Spousta vozidel je krásných na první, třeba i druhý pohled. Ale posléze automobil nemusíte dlouho vidět, jelikož bude více v servisu než ve vaší garáži. Nově umyté a naleštěné auto může budit dojem bezproblémového stroje, ale jeho „vnitřnosti“ mají také svůj význam a pro provoz vozidla a vaši spokojenost je tento význam bezesporu daleko důležitější.

Otestujte si vozidlo na vlastní kůži
Vždy, ano vždy, si vyžádejte předváděcí jízdu. A ne pouze předváděcí, ale přímo zkušební jízdu. Při ní je nutné si vozidlo vyzkoušet. Důležité je snadné ovládání a plynulý chod motoru. Jednotlivé rychlosti by měly jít zařadit plynule a bez drhnutí. Jízda by měla být dostatečně dlouhá. 20 minut není rozhodně na škodu. Jde o to, aby se vozidlo dostatečně zahřálo a případně ukázalo své nedostatky. Při jízdě je vhodné na bezpečném a rovném úseku vyzkoušet, jak se vozidlo chová, když pustíte (avšak kontrolovaně) volant. Po testovací jízdě a vašem vnitřním pocitu z jízdy je vhodné nechat mechanika opět vozidlo zkontrolovat. Kontrola po jízdě poskytne o vozidle další relevantní informace, které pomohou s rozhodováním.