28ZOBRAZENÍ

Ofenzivní investoři mohou využít k dosažení atraktivních výnosů vybrané multi struktury a "vola" speciality.

Přidanou hodnotou může být příměs ofenzivních strategií do portfolií nervově silnějších investorů. Cílové výnosy nad 20% p.a. jdou ruku v ruce se zvýšenými riziky.

První tip, jak přijít ke 33% p.a. s přiměřeným rizikem jsme již nastínili před 14 dny v rámci vyvážené strategie, kdy jsem jako ofenzivní variantu k Multi Discountu na nemovitostní indexy představili Multi Bonus strukturu s akceptovatelným rizikem stále aktivních bariér, kde u nejslabšího indexu EPRA Asia zbývá ochrana ve výši 34%, zbylé tři nemovitostní barometry ( EPRA Europa, Philadelphia Housing a TOPIX Real Estate) si mohou dovolit propadnout o dalších 40 až 50%. I přestože je nemáme hypotéční krizi za sebou, měli by být tyto bariéry dostatečně vzdálené. Předvším u nemovitostních akcií došlo ke značnému přecenění a k dalším negativním překvapením by již nemělo dojít.

Silně pod talk se dostalo i odvětví luxusu - investoři se obávali, že hrozba recese v USA a krácení bonusů investičních bankéřů ovlivní nákupní náladu drahých šperků či drahých uměleckých děl. Mezitím se však ukázalo, že tento deficit v obratech luxusních firem může dorovnat nově vzniklá střední a vyšší vrstva v BRIC státech. Šperkařství Tiffany, modní designér Ralph Lauren, luxusní impérium LVMH (Louis Vuitton, Dior, Guerlain, Moet-Chandon) se proto již značně odpoutali od svých minim. Pouze aukční síň Sotheby's se stále motá kolem svého dna na technické podpoře 25 USD, která je však u Multi Bonusu od Merrlll Lynch stále ještě 43,3% nad dolní bariérou 14,76 USD. Společně s ostatními přes 50% vzdálenými bariérami nabízí certifikát šanci na výnos 30% p.a. při splatnosti v červnu 2009.

Zhruba o 10% méně nabízí Commerzbank ve farmaceutickém odvětví. Za to je však certifikát závislý pouze na dvou akciích Bayer a Stada, které si stojí fundamentálně výborně. Bayer profituje z boomu agrárního sektoru, výrobce generik Stada je jedním z vítězů permanentního tlaku a snižování nákladů na výrobu léků. Navíc i technicky jsou díky silným podporám bariéry (33,9 a 41,4%) opticky dostatečně daleko vzdáleny.

Bez aktivní bariéry se pouštíme do Hypo Real Estate. Díky vysoké volatilitě titulu zde totiž nabízí stále atraktivní podmínky i discount certifikát. Navíc díky nabídce na převzetí od amerického investora J.C. Flowerse (22,50 EUR za akcii) měl být kurs akcie směrem dolů zajištěn. Vybrali jsme tedy Discount s capem na 20 EUR, který vynese i při stagnaci akcie 22,6% p.a. při ochraně ve výši 21,6%.

Na závěr nesmí chybět jako diverzifikační element komoditní komponenta. Poté, co cena ropy silně zkorigovala a volatilita se zvýšila, láká investice do WTI Crude Oil s 20% bonusem. Předpokladem je, že se v příštích 12 měsících nedostane ropa pod 67,20 USD, ale ani nad 156,80 USD. Spodní hranici, aktuálně vzdálenou více než 40%, považujeme za téměř jistou, odstup k horní bariéře ve výši 28,1% dělá z certifikátu horkou spekulaci. Pokud by totiž došlo k prolomení horní bariéry, změnil by se certifikát v short spekulaci a při splatnosti v červnu 2009 by byl vyplacen rozdíl mezi konečným kurzem a emisní hodnotou ropy na 112 USD. Tzn., že například při ceně ropy v čevnu 2009 175 USD by investoři ztratili kolem poloviny investovaného kapitálu.

Dynamické pasivní portfolio na 1 rok - cílový výnos 25% p.a.