26ZOBRAZENÍ

Nejslabším místem všech systémů je člověk. Alespoň tak uvažují kybernetičtí podvodníci. Ze soukromých účtů v Evropě vybrali 36 milionů Eur, protože dokázali nejen napadnout internet banking, ale také potvrzovací sms zprávy včetně kódů.

Kdo je Eurograbber

Snad někdy budeme znát jména útočníků, ale nemusí to být brzy a důkazy se také budou těžce nacházet. Hackerské servery se neustále mění a zdokonalují. Jejich krytí přes cizí IP adresy je stále sofistikovanější. První útoky začaly tento rok v Itálii a v srpnu se objevily v Německu, Holandsku a Španělsku.

Program, který napadá počítače a mobilní zařízení

V procesu internetových krádeží zloději použili složitou kombinaci škodlivého softwaru, který je schopen se dostat do operačních systémů Android a Blackberry. Program se přes počítač vloupal do mobilního zařízení a zjistil údaje pro dvojí identifikaci. Vykradením dat klientů tak získal přesný údaj o transakci – kód TAN. Tento kód rozesílá banka uživateli a jedná se zpravidla o šestimístné číslo. Potvrzení transakce pak bylo pro Eurograbber maličkostí.

Až 30.000 účtů

Útok byl velice silný a předem připravený. Eurograbber nepochybně několik měsíců shromažďoval data uživatelů. Napadl přes 30.000 účtů a vybíral od 500 do 250.000 Eur. Peníze putovaly na falešné účty, které se zřejmě následně rušily. Výběr peněz nebo jejich použití je nejslabším článkem těchto útoků. Tady opět nastupuje lidský mamon a útočníci musejí peníze převádět, nakupovat a vybírat. V poslední fázi, kdy se chtějí skutečně obohatit, jsou nejzranitelnější.

V ČR je v proudu daňová reforma

O české účty naštěstí není takový zájem. Díky neustálému poklesu reálných mezd a úspor obyvatel spolu se zvyšováním daní, pochopil i Eurograbber, že na českém občanovi by příliš nevydělal. Zvýšená DPH a nejasný osud její výše odradil tyto „chmatáky“. Občané tak pocítili první pozitivní dopad daňové reformy. Doufejme, že nikoliv poslední.