243ZOBRAZENÍ

 Banky s námi hrají pěknou hru. Kam jdou peníze z bank? Kam jdou peníze, které se vyberou na poplatcích, službách a na povinnosti mít v bance účet? Kdo je inkasuje? To se nesmíme dozvědět, protože existují dvě skupiny těch, kteří tuto hru hrají – politici a akcionáři. Občan je jen kulisou, která toto platí.

Vlastnit banku

Na začátku byly karty rozdány jakoby spravedlivě. Ovšem oblíbená hra monopoly měla několik počátečních vad. Běžně dostane hráč stejný objem peněz jako jiný hráč a kostku, kterou hází. Náhoda tak často rozhodne o tom, zda majetek zhodnotí a přivede na mizinu jiného hráče. Bankovní monopoly začínají jinak. Občan je hrát musí a žádnou kostku nedostane. Ani to případné štěstí mu není dopřáno.

Hra pokračuje

Z bankovních monopolů nejde vystoupit. Hrát se musí stále a ani totální bankrot neznamená novou hru. Pokud hráč prohraje, nesází žádnou hotovost, ale svůj život. Vítěz si s ním může dělat, co chce. Může mu zabrat cokoliv, nenechat ho bydlet a může mu zablokovat jakoukoliv možnost normálního života. A tak je občan v bankovní hře vždy poraženým. Ale banka nikoliv.

Špatné hospodaření bank

Když banky špatně hospodaří, nedostanou se nikdy do situace nebožáka bez peněz. Pod dojmem, že s nimi padne také nevinný ubožák, požádají stát a tím zase občana o nevratnou pomoc. Banky tak nikdy neprohrávají. Když špatně hrají, dostanou vše zpět a s nimi údajně také občané. Ti si to však zaplatili sami ze svých daní. Banka se tak nezachraňuje, ale bere si peníze zase od občana, aby údajně nezkrachovala, ale ochránila vklady.

Banka chrání jen sebe

Ve skutečnosti banky nechrání žádné vklady, ale pouze sebe. Jejich akcionáři a vedení jsou si jistí, že je nikdo nenechá padnout a případné špatné hospodaření jim proplatí, Tím je méně na důchody, méně na sociální a občanské služby. Přitom banky nic neprodukují, jen otáčejí kapitál, přepůjčují svěřené prostředky a postupně tak snižují zisky drobných střadatelů. Když špatně hospodaří, drobní střadatelé je zachrání pod dojmem toho, že zachraňují svoje vklady. Ve skutečnosti zachraňují jen monopolní kapitál akcionářů.